Polityka XX wiek

Protest górników – rozpoczęły się rozmowy z rządem

Protest górników – rozpoczęły się rozmowy z rządem

Górnicza “Solidarność” zawiesiła w piątek po południu protest i zakończyła trwające od czwartkowego rana blokady węzłów kolejowych w Tarnowskich Górach i Łazach k. Zawiercia.

Tuż przed północą z piątku na sobotę w ministerstwie gospodarki rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli rządu z protestującymi. Ze strony rządowej przybyli wicepremier, minister pracy Longin Komołowski, minister gospodarki Janusz Steinhoff oraz minister skarbu Emil Wąsacz. Związkowców reprezentował m.in. szef górniczej “Solidarności” Henryk Nakonieczny.

Po około pół godzinie spotkanie zostało przerwane do godziny 11 w sobotę. “Dzisiaj tylko ustaliliśmy o czym będziemy rozmawiać” – powiedział Nakonieczny.

Pierwsze rozmowy, które – jak mówił wiceminister gospodarki Jan Szlązak – miały na celu przygotowanie negocjacji, odbyły się w nocy w Częstochowie. Ustalono wówczas, że strona rządowa odpowie na związkowe postulaty na piśmie.

Około południa protestujący otrzymali faksem projekt porozumienia przesłany przez wicepremiera-ministra pracy Longina Komołowskiego. Przez cały czas trwały telefoniczne konsultacje przedstawicieli rządu z liderem górniczej “S” Henrykiem Nakoniecznym.

Po długiej naradzie związkowej w Tarnowskich Górach z udziałem m.in. Nakoniecznego i szefa Śląsko-Dąbrowskiej “S” Wacława Marszewskiego przegłosowano decyzję o zawieszeniu blokady w tym mieście. W ciągu kilku minut związkowcy opuścili tory.

Nakonieczny przyjechał potem do Łaz, gdzie odczytał górnikom dokument z rządowymi zobowiązaniami. Powiedział, że załatwiono dwa najważniejsze postulaty. Tempo restrukturyzacji górnictwa ma być dostosowane do środków budżetowych na ten cel. Środki te co roku mają być waloryzowane o wskaźnik inflacji.

PKP szacują, że straciły ponad 4 mln zł na górniczych blokadach torów. Kolej będzie domagać się pokrycia tych strat przez organizatorów protestu – poinformował PAP w piątek rzecznik PKP Roman Hajdrowski.

Similar Posts