VII konkurs „Historia i Życie” odkrywa historię w rodzinnej pamięci

Dnia 7 września zakończyła się VII edycja ogólnopolskiego konkursu historycznego „Historia i Życie”. Fundacja Wiedza i Praktyka nagrodziła 11 licealistów oraz 5 nauczycieli historii.

Tematem siódmej edycji konkursu jest historia zakodowana w rodzinnej pamięci. Zadaniem uczestników było przygotowanie prac zgodnych z tytułem konkursu – „Usłyszane przy stole, znalezione w szufladzie, czyli przeszłość w rodzinnej pamięci”.  W ramach tematu głównego uczestnicy mogli wybrać jedną z propozycji tematycznych:

1. Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach.
2. Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach (przechowana w rodzinie, w bliskim środowisku, rodzinnej miejscowości).
3. Pamięć rodzinna o PRL (doświadczenie systemu politycznego, ideologii i życia codziennego).
4. Pamięć rodzinna o zmianach ustrojowych w 1989 r. i wejściu w 2004 r. do Unii Europejskiej.

Do konkursu zgłoszono ponad 200 prac (144 prace w 2011 roku). Do II etapu przeszło 181 opracowań, 197 autorów. Opiekę naukową nad finalistami konkursu sprawowało 48 nauczycieli.

Największą popularnością cieszył się temat drugi – Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach (128 prac). Co zaskakujące, dopiero drugi co do popularności był temat związany z pamięcią rodzinną PRL – 55 prac. Kolejny pod względem liczby autorów był temat pierwszy „Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach” (41 prac).

Większość prac pochodzi z niewielkich ośrodków, znacznie mniej z dużych miast (Warszawa, Katowice, Kraków – po 3 prace, Szczecin – 5 prac); jedynie z Opola mamy, jak poprzednio, sporą grupę uczestników (71 prac). Wśród uczestników przeważały dziewczęta – 192 prace (tj. 74%), chłopcy zgłosili 69 prac (tj. 26%). Temat czwarty, odnoszący się do przemian ustrojowych, doczekał się niewielu realizacji (6 prac). Wydarzenia ostatnich lat przedstawiane były z aprobatą, bez krytycyzmu.

***

Konkurs „Historia i Życie” jest organizowany przez Fundację Wiedza i Praktyka dzięki wsparciu Wydawnictwa Wiedza i Praktyka. Konkurs ma na celu skierowanie uwagi młodzieży na różnorodność narodową i kulturową, jaka towarzyszy od wieków kształtowaniu się naszej tożsamości. VII edycji konkursu przyświecała idea ożywienia zainteresowania historią przez uwidocznienie jej związków z dniem dzisiejszym.

***

Laureaci:

Prace indywidualne

I nagroda

 • Jakub Gabryś, uczeń prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Losy repatriantów ze Wschodu na Ziemiach Odzyskanych, na przykładzie Teodora Aleksandra Kołcana.
 • Mateusz Woźniak, uczeń prof. Aleksandry Marczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim za pracę pt.: To ten chciał polski Franciszek Pepliński – kaszubski Drzymała.

II nagroda

 • Ewa Kowal, uczennica prof. Haliny Gajdy z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu za pracę pt.: Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach. Stanisław i Danuta.
 • Karolina Mainka, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Pamięć rodzinna o PRL.
 • Dominika Zawacka, uczennica prof. Ilony Herzberg z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie za pracę pt.: Listy do Klary. Wydarzenia wojenne oczami Kazimiery Żurawskiej z domu Bzdawka.

III nagroda

 • Agnieszka Drygiel, uczennica prof. Anny Kozioł z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie za pracę pt.: Moja rodzina i „Solidarność”.
 • Anna Kulikowska, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Pamięć zawieszona pomiędzy dwoma światami.
 • Katarzyna Sowa, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Polska Rzeczpospolita Ludowa jako awans społeczny.
 • Ariel Wiśniewski, uczeń prof. Anny Rudzkiej z Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie za pracę pt.: Ściana Śmierci w Lipnie. Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach.


Prace zbiorowe

III nagroda

 • Anna Bodura i Kinga Kutek, uczennice prof. Marii Marszalskiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie za pracę pt.: Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach, przechowywana w mojej rodzinie.

Nagrodzeni nauczyciele

 • Halina Gajda – nauczycielka Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu,
 • Aleksandra Marczak – nauczycielka Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,
 • Marta Marszalska – nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie,
 • Anna Rudzka – nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie,
 • Maciej Skoczylas – nauczyciel Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.

 

Authors

Related posts

Top