Nagroda Lecha Wałęsy, ufundowana przez PKO Bank Polski, dla białoruskiego działacza społecznego

Alaksandr Bialacki - działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka - został laureatem Nagrody Lecha Wałęsy. PKO Bank Polski jest jej wyłącznym partnerem.

Wyróżnienie to już od 5 lat trafia do osób, które mają odwagę walczyć o pokojowy rozwój świata.
Poprzez swoje działania zmieniają go politycznie i społecznie. Tegoroczny laureat nie będzie mógł osobiście odebrać nagrody. W jego imieniu zrobi to żona, Natalia Pińczuk, co przywołuje skojarzenia związane z doświadczeniami Lecha Wałęsy, którego podczas uroczystości wręczenia Nagrody Nobla także zastępowała żona.

- Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie w 1983 roku było wyrazem poparcia międzynarodowej opinii publicznej dla ruchu „Solidarności” i wyrażanych przezeń dążeń Polaków. Alaksandr Bialacki to także człowiek pełen odwagi i determinacji w walce o podstawowe prawa jednostki. Takie osoby warto wyróżniać, by ich działania stanowiły przykład dla innych - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Białoruski działacz jest dyrektorem Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” oraz wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. W listopadzie 2011 roku został skazany na cztery i pół roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za rzekome uchylanie się od płacenia podatków. Natalia Pińczuk podkreśla, że jest zaszczycona przyznaniem nagrody mężowi.

- Cieszy mnie, że Lech Wałęsa, osoba, która jest symbolem wolności i walki, zwróciła uwagę na problemy, jakie dotykają dzisiejszą Białoruś. Radość miesza się z żalem. Niestety Alaksandr osobiście nie może odebrać tej prestiżowej nagrody. Mój ukochany mąż odbywa karę nie za malwersacje finansowe czy ciężkie przestępstwo. Został ukarany za to, że wierzy w wolność i demokrację i chce zarażać tą wiarą innych. Alaksandr od wielu lat pomaga ludziom, których podstawowe prawa są zagrożone. Dziś sam potrzebuje pomocy. Dlatego bardzo się cieszę, że jego działania zostały dostrzeżone. Dzisiaj wyciąga do niego rękę sam pan prezydent Lech Wałęsa. Za co najserdeczniej Lechowi Wałęsie dziękuję  – mówi Natalia Pińczuk.

Nagrodę przyznała Kapituła pod przewodnictwem Lecha Wałęsy. W jej skład weszli: Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP, Bernard Kouchner, były minister spraw zagranicznych Republiki Francuskiej, Władysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych RP, Emil Constantinescu, były prezydent Rumunii, Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, Mikuláš Dzurinda, były premier Słowacji oraz Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Na ręce żony Alaksandra Bialackiego zostanie przekazany czek na 100 tys. dolarów ufundowany
przez wyłącznego partnera nagrody, PKO Bank Polski. Pieniądze zostaną przekazane na wsparcie działalności instytucji wskazanej przez Laureata.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za 1. półrocze 2012 roku wyniósł 1,95 mld zł. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik „The Banker”. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Bank otrzymał także Nagrodę Główną w rankingu „50 największych banków w Polsce 2012” branżowego miesięcznika „Bank”. Doceniona została m.in. dynamika wzrostu sumy bilansowej Banku, a także całokształt jego rynkowej aktywności. Dodatkowo „Gazeta Bankowa” wyróżniła Bank za „Najwyższą efektywność” w swojej kategorii. PKO Bank Polski po raz kolejny zwyciężył w badaniu infolinii bankowych przeprowadzonym przez firmę ARC Rynek i Opinia. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu „The Banker” wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu „Rzeczpospolitej” - „Polskie Marki 2011” jej wartość została określona na 3,75 mld złotych. Jest także najbardziej wartościowym krajowym bankiem, według rankingu „100 najcenniejszych firm Newsweeka”. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global, jak i stowarzyszenia AIESEC przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.

Authors

Related posts

Top